Kamienne krzyże – Lutynia
Kamienne krzyże – Lutynia: Lutynia (powiat średzki, województwo dolnośląskie) – znajdują się tutaj dwa kamienne krzyże pokutne/pojednania. Jeden z nich posadowiony jest przed domem na skrzyżowaniu ul. Kościuszki/ul. Leśnej. Drugi – wmurowany w zachodniej ścianie wieży kościoła św. Józefa.

Kamienne krzyże – Lutynia: krzyż pokutny
Krzyż pokutny na rozstajach dróg – Kościuszki i Leśnej. Granitowy, łaciński z ostrym szczytem. Wym. ok.: 135 x 88 x 11 cm.


Kamienne krzyże – Lutynia: krzyż kamienny w wieży kościoła
Granitowy krzyż wmurowany na wysokości 6-8 metrów nad zachodnim wejściem do kościoła św. Józefa w Lutyni, z rytem kielicha; wg legendy związany z zamordowaniem kapłana.

Wykuty symbol kielicha najprawdopodobniej oznacza morderstwo przez otrucie (?). Wym. ok.: 200 x 80 cm; na przecięciu ramion ryt kielicha; krzyż nie jest krzyżem pokutnym (!) – wizerunek kielicha jest potwierdzeniem przekazania kościoła kalwinistom (którzy przyjmowali komunię pod dwoma postaciami) przez hrabiego Hohenthal.

Lutynia
Lutynia (niem. Leuthen) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia. Tutaj 5 grudnia 1757 roku miała miejsce bitwa pod Lutynią.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gotycki zbudowany w XIV w., przebudowany w 1610 r. i w XIX w. W czasie bitwy w 1757 r. w bardzo znacznym stopniu zniszczony, a następnie odbudowany. Z gotyckiego wyposażenia przetrwało kamienne sakramentarium z XV w. i figura św. Anny Samotrzeciej z początku XVI w. Pod koniec XVIII w. w zbudowano klasycystyczną ambonę
- mur obronny wokół cmentarza z bastejami i renesansową bramą wjazdową ozdobioną sgraffito, z 1610 r.
- zabytkowy budynek dawnego Muzeum Bitwy pod Lutynią, ul. Kościelna 45, z około 1920 r.
- wiatrak koźlak, z 1845 r.
inne zabytki:
- kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, pomocniczy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, bezstylowy, z XIX w.
- pomniki bitwy pod Lutynią.
Źródło: