Kamienny krzyż – Rakoszyce
Kamienny krzyż – Rakoszyce: Rakoszyce (powiat średzki, województwo dolnośląskie) – kamienny krzyż pokutny/pojednania znajduje się na terenie kościoła filialnego św. Jana Nepomucena.

Granitowy krzyż łaciński o rozszerzających się ramionach/maltański (?), zlokalizowany na terenie kościoła. Wysokość: 71 cm, szerokość: 77 cm, grubość: 23 cm.

Rakoszyce
Rakoszyce – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska.
Do roku 1945 znajdowała się w granicach Rzeszy Niemieckiej pod nazwą Rackschütz. W latach 1945–1954 siedziba gminy Rakoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.
Według danych z 1 stycznia 2010 r. wieś liczyła 773 mieszkańców. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła ich 740.
Wieś założona prawdopodobnie około 1307 r. – na początku XIV wieku przez rycerza Radakę. Przynależność terytorialna zmieniała się wraz z przynależnością całego Dolnego Śląska.
Na terenie wsi znaleziono szczątki mamuta stepowego i kilku mamutów włochatych. Jest to jedno z zaledwie czterech otwartych stanowisk na Śląsku, w których odnaleziono skamieniałości mamuta stepowego.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest:
- park pałacowy, z początku XIX w.
Inne zabytki:
- pałacyk z XIX wieku
- kościół filialny pw. św. Jana Nepomucena
- krzyż pokutny z XV wieku
Rakoszyce były wzmiankowane w powieści Boży bojownicy Andrzeja Sapkowskiego.
Źródło: