Styczeń – pełnia zimy. Niektórzy bardzo kochają tę porę roku, inni – a do tych ja się zaliczam – serdecznie jej nienawidzą. Kocham za to książki, nawet te o zimie. Dlatego dziś zapraszam na zestawienie najbardziej typowych pozycji dotyczących tej tematyki. Przed Wami – Książki z zimą w tle…
Książki z zimą w tle…
- Hans Christian Andersen: “Królowa śniegu”
- Tove Jansson: “Zima Muminków”
- George R. R. Martin: “Gra o tron” (“Pieśń lodu i ognia”)
- Terry Pratchett: “Zimistrz”
- Jack London: “Biały Kieł”
- Stephen King: “Misery”
Hans Christian Andersen: “Królowa śniegu”
Królowa śniegu (org. Snedronningen) – baśń napisana w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana rok później. W odróżnieniu od innych baśni napisanych przez Andersena, które zostały zainspirowane folklorem bądź tradycją innych narodów, opowieść ta zrodziła się w wyobraźni autora. Baśń opisuje losy pary dzieci – Gerdy i Kaja[…]
Tove Jansson: “Zima Muminków”
Zima Muminków (oryg. Trollvinter 1957, fiń. Taikatalvi ; pierwsze polskie wydanie z 1969 w tłum. Ireny Szuch-Wyszomirskiej). Opowieść o zimie, w czasie której Muminek obudził się i nie mógł znów zasnąć. Pozostawiony sam sobie musi nauczyć się reguł rządzących zimą. Po raz pierwszy pojawiają się Too-tiki i Przodek.
George R. R. Martin: “Gra o tron” (“Pieśń lodu i ognia”)
Pieśń lodu i ognia (ang. A Song of Ice and Fire) – seria powieści fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina, zaplanowana na siedem tomów, z których jak na razie wydanych zostało pięć: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Trwają prace nad kolejnymi tomami sagi: The Winds of Winter i A Dream of Spring.
Terry Pratchett: “Zimistrz”
Zimistrz (ang. Wintersmith) to tytuł trzeciej książki o Tiffany Obolałej z serii Świat Dysku Terry’ego Pratchetta wydanej 27 listopada 2007. Zimistrz jest trzecią z kolei książką opowiadającą o przygodach Tiffany Obolałej, po Wolnych Ciutludziach i Kapeluszu pełnym nieba. Wskutek protestów czytelników jest to pierwsza książka z tego cyklu nietłumaczona przez Dorotę Malinowską-Grupińską, ale przez Piotra Cholewę, tłumacza reszty cyklu Świat Dysku, przez co zmianie uległy nazwy i pojęcia. Poza zmianą imienia samej bohaterki (w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej-Grupińskiej „Akwila Dokuczliwa”) nastąpił szereg innych zmian, m.in. Współżycz jest wspomniany jako Ulowiec, babcia Dokuczliwa w Zimistrzu stała się babcią Obolałą.
Jack London: “Biały Kieł”
Biały Kieł (tyt. oryg. White Fang) – powieść amerykańskiego pisarza Jacka Londona z 1906. Opowieść o wilku – Białym Kle oraz jego przejściach z psami i ludźmi. Po raz pierwszy wydana w 1906 roku, przekład polski – w 1926.
Stephen King: “Misery”
Misery – powieść autorstwa Stephena Kinga, wydana w 1987 roku. Utwór jest thrillerem psychologicznym. Główny bohater, wzięty pisarz romansów historycznych Paul Sheldon, jest jednocześnie narratorem powieści. Na podstawie powieści powstał film z oscarową kreacją Kathy Bates w roli Anne Wilkes.
Co chcielibyście dodać do tego zestawienia?
Podobne
Mam ochotę na grę i tron 🙂 ale w postaci audiobooka 🙂
A ja próbowałam słuchania i to jednak nie jest moja ulubiona forma 🙂
Czytałam wszystkie ksiazki z serii ” Gra o tron” w zasadzie pochłonęłam 🙂
A ja męczę drugą część od grudnia… Kocham fantasy (nawet pracę magisterską pisałam z twórczości Andre Norton), ala ta jest dla mnie wyjątkowo niemiła 🙁