Moje miasto ma wiele ciekawych miejsc. Niektórzy z Was wiedzą zapewne, że mieszkam w dzielnicy Kłodzka leżącej na uboczu miasta – Jurandowie. Kiedyś była to wieś Hassitz, włączona do Glatz po 1890 roku. Jednym z bardziej interesujących miejsc przy ulicy Rajskiej są zabudowania, które podczas swego życia pełniły wiele ogromnie ciekawych funkcji. Jedno miejsce – sześć historii… Dziś chcę je Wam opowiedzieć!
Na samym początku…
Dawno temu w budynkach przy ulicy Rajskiej mieścił się zajazd. Budynek w 1922 roku został przejęty przez organizację Jugendherbergsverband (niemieckie schroniska młodzieżowe).

W niemieckim Hassitz…
Rok 1926 to otwarcie Jugendhof Hassitz, czyli Młodzieżowego Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego. Powstał on z inicjatywy Richarda Poppego (1884-1960), nauczyciela łaciny i języka niemieckiego w Wałbrzychu, który był jednym z głównych działaczy odnowy ruchu śpiewaczego w Niemczech.



W 1933 roku przejęła go organizacja Hitlerjugend, zmieniając profil działalności.
Po wojnie…
Od 1946 r. w tym obiekcie uruchomiono Szkołę Pielęgniarską. Już po półrocznej nauce dziewczęta odbywały praktyki i dyżury w kłodzkich szpitalach. Szkoła istniała tutaj do roku 1953 – wtedy została przeniesiona na ulicę Łukasińskiego jako Liceum Medyczne Pielęgniarstwa (w dawnym Szpitalu św. Marii Magdaleny) i tam funkcjonowała do roku 1990.

W rękach dzieci…
W 1953 roku otwarto tu Dom Dziecka, który działał ok. 20 lat – aktualnie jego placówka znajduje się przy ulicy Korczaka. Dzieci tam mieszkające chodziły wtedy do Szkoły Podstawowej nr 2 (stary budynek przy ulicy Warty 70), razem z moimi rodzicami – wysłuchałam więc na ten temat wielu opowieści.

Dla najstarszych…
Po 1975 r. w obiekcie uruchomiono Oddział Geriatryczny Szpitala Rejonowego, który zakończył działalność na przełomie wieków.

Obecnie…
Obecnie znajduje się tu Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku, będący pod kuratelą Starostwa Kłodzkiego.


Jedno miejsce – sześć historii… Bibliografia i źródła prezentowanych zdjęć: